Skip to content

157 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0157
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionA/1676/1BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
50%
Improvement Value:$186,800
50%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,900+1.9%
2024$12,663+5.6%
2023$11,991+1.6%
2022$11,798+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 20250, Page 21355

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,676DeedBook 20220, Page 50611Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6395, Page 814

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5638, Page 432

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5344, Page 634

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 4969, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1980