Skip to content

180 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0180
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionA/1676/2BR/BG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
50%
Improvement Value:$193,400
50%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,178+1.9%
2024$11,955+5.6%
2023$11,320+1.6%
2022$11,138+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 20190, Page 48787

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 12476, Page 4028Recorded1/2/2014

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 5907, Page 194

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5456, Page 805

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4890, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1980