Skip to content

Pleasant Valley Way Rear(Block 155 Lot 55)West Orange, NJ 07052

Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block155
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0088

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,211+1.9%
2024$2,170+5.6%
2023$2,055+1.6%
2022$2,022+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0