Skip to content

378 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block18
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,230
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,200
48%
Improvement Value:$242,100
52%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,541+1.9%
2024$9,366+5.6%
2023$8,869+1.6%
2022$8,727+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,230DeedBook 20220, Page 23930

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5175, Page 912

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 4939, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1935