Skip to content

374 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block18
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,302
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,200
46%
Improvement Value:$215,800
54%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,443+1.9%
2024$9,270+5.6%
2023$8,778+1.6%
2022$8,637+3.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 20240, Page 67325

Property Sale

Sale
$185,360
Sq Ft1,302DeedBook 20230, Page 6420Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 20170, Page 53640Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 12033, Page 3282

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6111, Page 688

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5959, Page 515

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4927, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1935