Skip to content

372 Valley Road-RearWest Orange, NJ 07052

Built 1908
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block18
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings0
ZoningR-M
Sq Footage8,118
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$580,500
31%
Improvement Value:$1,292,500
69%
Total Assessment$1,873,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,706+1.8%
2024$44,880+5.5%
2023$42,538+1.6%
2022$41,866+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft8,118DeedBook 20260, Page 1026Recorded1/7/2026

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 12172, Page 9810

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5420, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1908