Skip to content

354 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2004

Property Information

Block18
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,254
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
37%
Improvement Value:$333,000
63%
Total Assessment$528,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,982+1.9%
2024$11,762+5.6%
2023$11,138+1.6%
2022$10,958+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5590, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1935