Skip to content

29 Wellington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2006

Property Information

Block31
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,527
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,200
47%
Improvement Value:$288,800
53%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,541+1.9%
2024$13,293+5.6%
2023$12,587+1.6%
2022$12,385+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5461, Page 492

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4955, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1927