Skip to content

48 Hazel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2006

Property Information

Block31
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,350
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,800
49%
Improvement Value:$258,600
51%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,616+1.9%
2024$11,403+5.6%
2023$10,798+1.6%
2022$10,624+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960