Skip to content

50 Hazel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 25, 1999

Property Information

Block31
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class45
DescriptionCO/8/1632/1BM
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage1,948
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,400
43%
Improvement Value:$322,200
57%
Total Assessment$568,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,260+1.9%
2024$13,017+5.6%
2023$12,326+1.6%
2022$12,128+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 5636, Page 807

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5310, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1941