Skip to content

29 Carter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block58
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,286
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,900
47%
Improvement Value:$387,600
53%
Total Assessment$731,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,966+1.9%
2024$19,595+5.7%
2023$18,542+1.7%
2022$18,240+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950