Skip to content

4 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2014

Property Information

Block64
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningI-B
Sq Footage2,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
61%
Improvement Value:$120,200
39%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+1.9%
2024$9,495+5.6%
2023$8,991+1.6%
2022$8,846+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921