Skip to content

13 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block88
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0040

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningOB-2
Sq Footage2,811
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
30%
Improvement Value:$404,400
70%
Total Assessment$578,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,485+1.9%
2024$11,274+5.6%
2023$10,676+1.6%
2022$10,504+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5563, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1937