Skip to content

33 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block88
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0040

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningOB-2
Sq Footage---
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,916,600
64%
Improvement Value:$1,083,400
36%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 20230, Page 75416