Skip to content

17 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block88
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0040

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningOB-2
Sq Footage2,747
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,700
31%
Improvement Value:$375,900
69%
Total Assessment$545,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+1.9%
2024$11,826+5.6%
2023$11,198+1.6%
2022$11,018+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936