Skip to content

15 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block88
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0040

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningOB-2
Sq Footage2,615
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
30%
Improvement Value:$400,900
70%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+1.9%
2024$11,132+5.6%
2023$10,541+1.6%
2022$10,372+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12275, Page 8240

Property Built

Built

Year Built: 1937