Skip to content

2 Llewellyn PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0040

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,567
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,800
31%
Improvement Value:$460,200
69%
Total Assessment$667,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,546+1.9%
2024$19,187+5.6%
2023$18,169+1.6%
2022$17,877+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

DeedBook 20240, Page 50927

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,510DeedBook 20220, Page 84504Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$460,000

To:

DeedBook 6215, Page 937

Property Sale

SaleMulti
$145,000

To:

DeedBook 5617, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1900