Skip to content

1851 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2007

Property Information

Block260
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,279
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
24%
Improvement Value:$221,300
76%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+3.3%
2024$10,112+2.2%
2023$9,896+2.8%
2022$9,625+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3054, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1925