Skip to content

1833 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1985

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 8, 2012

Property Information

Block260
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SS3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
17%
Improvement Value:$414,000
83%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,929+3.3%
2024$17,353+2.2%
2023$16,983+1.2%
2022$16,788+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 4951, Page 138

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1703, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1985