Skip to content

21 Claro AveSewell, NJ 08080

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 1997

Property Information

Block519
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
29%
Improvement Value:$107,500
71%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,410+3.3%
2024$5,236+2.2%
2023$5,125+1.2%
2022$5,066+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1886, Page 127

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1642, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1945