Skip to content

337 Fern Ave(Block 312 Lot 17)Woodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 1992

Property Information

Block312
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
23%
Improvement Value:$133,500
77%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,238-0.3%
2024$6,260+2.2%
2023$6,126+1.2%
2022$6,056+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940