Skip to content

1212 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block502
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
26%
Improvement Value:$110,800
74%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+3.3%
2024$5,198+2.2%
2023$5,087+1.2%
2022$5,029+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5748, Page 278Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3678, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1957