Skip to content

460 Bucknell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block534
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
24%
Improvement Value:$114,000
76%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,378+3.3%
2024$5,205+2.2%
2023$5,094+1.2%
2022$5,036+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 5502, Page 165Recorded7/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956