Skip to content

464 Bucknell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block534
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
23%
Improvement Value:$121,900
77%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,675+3.3%
2024$5,493+2.2%
2023$5,376+1.2%
2022$5,314+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6082, Page 87Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5981, Page 292Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956