Skip to content

468 Bucknell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block534
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
20%
Improvement Value:$139,400
80%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,281+3.3%
2024$6,079+2.2%
2023$5,950+1.2%
2022$5,881+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 6341, Page 273Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook 3823, Page 146

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 3305, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1956