Skip to content

715 Howard AveWenonah, NJ 08090

Built 1975

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
Apr 26, 1996

Property Information

Block566
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
27%
Improvement Value:$136,100
73%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+3.3%
2024$6,482+2.2%
2023$6,344+1.2%
2022$6,271+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 2645, Page 125

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2476, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1975