Skip to content

536 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Dec 4, 1984

Property Information

Block583
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,657
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
18%
Improvement Value:$165,500
82%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+3.4%
2024$6,766+2.3%
2023$6,617+1.2%
2022$6,538+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1504, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1960