Skip to content

306 Red Stone RdgWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block635
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
18%
Improvement Value:$209,200
82%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,188+3.3%
2024$8,894+2.2%
2023$8,704+1.2%
2022$8,604+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 6317, Page 287Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$278,500

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 5845, Page 95Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1553, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1980