Skip to content

307 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block657
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
24%
Improvement Value:$149,500
76%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+3.3%
2024$6,825+2.2%
2023$6,680+1.2%
2022$6,603+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$384,000
Sq Ft1,872DeedBook 7024, Page 261Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,872DeedBook 6536, Page 308Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 5363, Page 261Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 2983, Page 299

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2403, Page 312

Property Sale

Sale
$67,722
DeedBook 2258, Page 132

Property Sale

Sale
$83,200
DeedBook 1551, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1983