Skip to content

91 S Poplar StGibbstown, NJ 08027

Built 1954

Last Sale Price
$84,750
Last Sale Date
Jun 22, 1988

Property Information

Block82
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM19

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,115
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
20%
Improvement Value:$156,100
80%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,717+5.5%
2024$6,364+1.0%
2023$6,302-1.4%
2022$6,390-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$84,750
DeedBook 1791, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1954