Skip to content

235 Vanneman BlvdPaulsboro, NJ 08066

Built 1952

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block115
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
23%
Improvement Value:$76,700
77%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+0.1%
2024$4,352+3.9%
2023$4,190+0.6%
2022$4,164+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4206, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1952