Skip to content

237-239 W Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block84
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
10%
Improvement Value:$118,200
90%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+0.1%
2024$5,754+3.9%
2023$5,540+0.6%
2022$5,506+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,044DeedBook 6729, Page 179Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$112,300
Sq Ft2,044DeedBook 6429, Page 218Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4408, Page 147

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3120, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1920