Skip to content

500 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$6,843,750
Last Sale Date
Jun 10, 2008

Property Information

Block117
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionWALGREENS
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage3.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,310,300
44%
Improvement Value:$1,718,185
58%
Total Assessment$2,962,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,564+2.9%
2024$106,484-1.1%
2023$107,642+1.5%
2022$106,012+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$6,843,750
DeedBook 4550, Page 4

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 4077, Page 102