Skip to content

570 Egg Harbor Rd Unit C2Sewell, NJ 08080

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$3,750,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block117
Lot1
QualifierCC002
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class---
DescriptionMED OFFICE COND
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage15,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
24%
Improvement Value:$2,280,000
76%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,970+2.9%
2024$107,850+4.7%
2023$102,990+1.5%
2022$101,430-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$3,750,000
Sq Ft15,000DeedBook 6432, Page 210Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$3,125,000
DeedBook 4766, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 2006