Skip to content

403 Academy LnBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 23, 1985

Property Information

Block237
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,448
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
18%
Improvement Value:$225,100
82%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+2.9%
2024$9,926+4.7%
2023$9,479+1.5%
2022$9,335+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1524, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1959