Skip to content

1056 Standish DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block261
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
26%
Improvement Value:$152,300
74%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,653+2.9%
2024$7,438+4.7%
2023$7,103+1.5%
2022$6,995+15.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2894, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1968