Skip to content

56 Curtis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block118
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
24%
Improvement Value:$87,900
76%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,586+3.7%
2024$5,387+3.2%
2023$5,222-9.6%
2022$5,777+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 3109, Page 214

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 2715, Page 20

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1605, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1920