Skip to content

444 Queen StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Dec 29, 1989

Property Information

Block17
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
30%
Improvement Value:$99,000
70%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+3.7%
2024$6,528+3.2%
2023$6,329+11.3%
2022$5,684+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1956, Page 74

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1771, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1920