Skip to content

25 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block155
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
27%
Improvement Value:$132,800
73%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,299+3.9%
2024$7,987+3.4%
2023$7,727-15.6%
2022$9,159+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,936DeedBook 7211, Page 329Recorded7/31/2025

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 1365, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1960