Skip to content

46 West StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block64
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
25%
Improvement Value:$89,100
75%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+3.7%
2024$5,498+3.2%
2023$5,330-7.5%
2022$5,763+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4329, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1900