Skip to content

113 W Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
May 30, 1991

Property Information

Block69
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
31%
Improvement Value:$80,500
69%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+3.7%
2024$5,415+3.2%
2023$5,249+7.6%
2022$4,879+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2104, Page 150

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1811, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1960