Skip to content

847 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2013

Property Information

Block112
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,225
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
36%
Improvement Value:$386,000
64%
Total Assessment$605,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,927+4.2%
2024$16,243+2.7%
2023$15,813+1.8%
2022$15,535-18.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905