Skip to content

80 W 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block119
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
44%
Improvement Value:$245,200
56%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,974+4.3%
2024$11,480+2.8%
2023$11,170+1.8%
2022$10,969-11.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920