Skip to content

44 W 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block120
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$202,600
53%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,698+4.2%
2024$10,265+2.7%
2023$9,994+1.8%
2022$9,818-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920