Skip to content

71 W 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1977

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block125
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$332,100
65%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,318+4.2%
2024$13,740+2.7%
2023$13,376+1.8%
2022$13,140-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,776DeedBook 9523, Page 205Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 8897, Page 931Recorded3/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1977