Skip to content

809 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1962

Last Sale Price
$464,500
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block125
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
41%
Improvement Value:$251,500
59%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,863+4.2%
2024$11,384+2.7%
2023$11,083+1.8%
2022$10,888-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$464,500

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 9334, Page 382Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 7226, Page 295Recorded2/27/2004

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5029, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1962