Skip to content

98 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block125
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
34%
Improvement Value:$380,800
66%
Total Assessment$572,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,016+30.2%
2024$12,304+2.7%
2023$11,979+1.8%
2022$11,768-21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 9055, Page 446NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920