Skip to content

20 E 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block127
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
45%
Improvement Value:$217,400
55%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,011+4.2%
2024$10,566+2.7%
2023$10,286+1.8%
2022$10,105-16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920