Skip to content

96a W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block61
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
35%
Improvement Value:$340,600
65%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+4.2%
2024$13,973+2.7%
2023$13,603+1.8%
2022$13,364-5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 9288, Page 6Recorded3/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965