Skip to content

777 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1982

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block156
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
34%
Improvement Value:$387,000
66%
Total Assessment$585,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,379+4.2%
2024$15,717+2.7%
2023$15,301-3.7%
2022$15,881+12.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9361, Page 892NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1982